Jedu na vodu, ale neumím plavat



Pozval vás někdo někdy na vodáckou výpravu, ale vy jste odmítli s tím, že neumíte plavat? Anebo jste se nakonec odhodlali zariskovat a vypravit se tam s tím, že vás přece bezpečně podrží záchranná vesta? V těchto situacích je docela obtížné se správně rozhodnout, protože pokud odmítnete, přijdete o zajímavé zážitky, co obvykle vodáci vnímají v překrásné přírodě, a pokud se na vodu vypravíte, riskujete život, neboť ani vesta nemusí být spásou. Někdy je nutné podplavat pod překážkou padlého kmenu a vesta vám tu bude na obtíž, anebo se vesta zaklíní za větve stromů nebo se roztrhne a vy ji musíte svléknout.

kajak na hladině

Záchranná vesta má sloužit pouze jako podpůrná pomůcka a vodák by měl umět plavat. Jednou z možností, jak se naučit dobře plavat, jsou kurzy plavání v Praze. Jejich výhoda spočívá hlavně v individuálním přístupu, kdy se vám instruktor věnuje v širším rozsahu, než jak tomu bývá u školních plaveckých kurzů. Výuka plavání je vhodná pro kohokoli, bez ohledu na věk a pohlaví, kdo má zájem umět plavat, ale dosud neměl příležitost se to naučit, například ze zdravotních důvodů nemohl absolvovat školní výuku plavání a později se k tomu už nedostal z nedostatku času nebo osobní motivace.

plavání v moři

Někteří lidé třeba plavat umí, ale ne tak dobře, aby si troufli na náročnější plavecké výkony. Umět dobře plavat a cítit se ve vodě jistě se vám může hodit nejen na plavbě po Vltavě či po Berounce, ale i na přírodních koupalištích, na přehradách, na zatopených pískovnách či na veřejných koupalištích a samozřejmě to oceníte i u moře. Tam je ovšem nutné dodržovat určitá pravidla a dbát bezpečnostního značení, například sledovat barevné vlajky na plážích a vstupovat do moře jen tehdy, není-li vyhlášeno nebezpečí, jako jsou silná vlnobití nebo silné mořské proudy, případně výskyt medúz nebo nebezpečných žraloků.