Cukroví na inzerát

V letech dávno minulých bylo tradicí, že si hospodyňka napekla vánoční cukroví sama. Bylo to i jakousi její vizitkou kuchařského umění, jak je šikovná a dobrá manželka. V každé chaloupce to o Vánocích vonělo vanilkou, skořicí, hřebíčkem a opojnou vůní perníku.
vánoční cukroví na prkénku
Dnes je doba jiná, cukroví koupíte v jakémkoliv supermarketu za pár korun. Ale to není to, které si pamatujete, když pekla Vaše babička nebo maminka. Je jiné, je to spíše čajové cukroví, které oplývá maximálně marmeládou, čokoládovou polevou, někdy i nasekanými oříšky.
Vánoční cukroví, které si pamatujete, bylo z domácí marmelády z ovoce, které jste v létě pomáhali babičce ze zahrady sesbírat. Z oříšků, od kterých jste si zamazali ruce při jejich sbírání. Ze skořice, ke které jste si až moc přičichli a začali kýchat. A potom z těch neskutečně dobrých krémů, do kterých babička přidávala trošku rumu, nebo vaječného likéru, aby byly ještě lepší. Když zavřete oči, připomenete si tu krásnou atmosféru Vánoc, koulování na zahradě, lití olova, pouštění lodiček a zpívání koled u živého vánočního stromku.
Abyste si tuto domu mohli alespoň trošku připomenout, můžete si cukroví upéct ze starých receptů sami doma, nebo se můžete poohlédnout do novin nebo na internet do sekce inzerce. Tak asi od října každého roku vychází spousta inzerátů s nabídkou upečení vánočního cukroví. Pokud v práci nestíháte, doma malé děti a Vy opravdu toužíte po tom nezapomenutelném cukroví z dětství, zkuste si objednat cukroví právě z inzerátu. Nebo se poptejte kolegyň v práci, známých, zda o někom kdo peče na zakázky, nevědí. Skrze doporučení máte jistotu, že budete spokojena.
Nabízené vánoční cukroví, na které dostanete tip, je většinou vyráběné s láskou k řemeslu, z:


–          dobré mouky
–          másla
–          domácích vajíček
–          hodně oříšků různých druhů
–          domácích marmelád
–          vysokoprocentní tmavé čokolády
–          kakaa
–          kokosu
–          chutných piškotů
–          sušeného ovoce
–          velkého výběru krémů
–          marcipánu, nugátu

rumové kuličky

 
Takové v supermarketu nekoupíte. Zavoláte, domluvíte si množství, jestli chcete pečené i nepečené, půl na půl, nebo třeba více toho pečeného. Domluvíte se na konečné ceně, většinou od 250Kč do 600Kč za 1kg a termínu předání. A od té chvíle se nemůžete dočkat. Paní v telefonu zněla velmi mile, jako byste se znaly léta a cítíte radost, kterou jí činí Vám cukroví napéct.
Dočkali jste se, volá Vám cukrářka a potvrzuje přesnou hodinu předání. Buď se stavíte k ní, nebo Vám jej doveze domů. V dortové nebo plastové krabičce, vystlané papírovou krajkou a ta nádherná vůně. Cukroví je krásně vláčné, uleželé, chutě se nádherně spojily a vše je dokonale lahodné. V tu chvíli litujete, že jste si neobjednali více, protože s jistotou víte, že do Štědrého dne toho moc nezbude.