Someliéři a degustatéři tato vína dobře znají. Ostatní konzumenti možná vínům z této lokality prozatím nedůvěřují, ale stačí ochutnat…
Moldávie se nachází severovýchodně od Rumunska, na jihozápadě Ukrajiny a severozápadně od Černého moře (hranice Moldavska je vzdálena cca 60 km od Oděsy). V minulosti byla tato země součástí SSSR (tehdy byla Moldavská republika centrem vinařství a ovocnářství v celém Sovětském svazu).
Přestože Moldavská republika patří k chudým a méně rozvinutým zemím, díky příjemnému mírnému kontinentálnímu podnebí (od západu zemi částečně chrání Východní Karpaty), a také rozmanitosti a úrodnosti půdy, tu lze pěstovat téměř všechny odrůdy vinné révy; a díky pracovitosti obyvatelstva, zde vznikají originální jakostní, odrůdová, archivní a šumivá vína. A právě zemědělství je nadějí pro budoucnost této země.
Moldavská vinařská tradice sahá až do dob říše Římské, již tehdy se moldavské víno vyváželo. Počátkem 19. století sem byly importovány některé klasické francouzské odrůdy vinné révy, jimž se v moldavských podmínkách začalo náramně dařit. A jak by také ne, vždyť Moldávie leží na stejné rovnoběžce jako Burgundsko a Bordeaux!
Dnes je v Moldávii více než 130 vinařství, největší z nich je Cricova, FCPAsconi, Imperial Vin, Cimislia, Barza-Alba, Migdal-P, aj. Počet vinic je tu stejný jako v Německu či v Jižní Africe a 3x víc než v Rakousku. Vývoz vína v přepočtu na jednoho obyvatele je nejvyšší na světě.
A nejen to. Kuriózní jsou moldavské vinné sklepy Cricova. Jedná se o vytěžené vápencové doly, které poskytují optimální prostředí pro uskladnění vína – uloženo je tu přes milion ročníkových lahví a své produkty zde skladují i jiné země. Tyto vinné sklepy, spolu s nekonečnými přilehlými vinicemi s dokonale zapěstovanými keři vinné révy, tvoří doslova vinařský ráj.