Už jste ochutnali vína z Moldavska?

Someliéři a degustatéři tato vína dobře znají. Ostatní konzumenti možná vínům z této lokality prozatím nedůvěřují, ale stačí ochutnat…

Moldávie se nachází severovýchodně od Rumunska, na jihozápadě Ukrajiny a severozápadně od Černého moře (hranice Moldavska je vzdálena cca 60 km od Oděsy). V minulosti byla tato země součástí SSSR (tehdy byla Moldavská republika centrem vinařství a ovocnářství v celém Sovětském svazu).

Přestože Moldavská republika patří k chudým a méně rozvinutým zemím, díky příjemnému mírnému kontinentálnímu podnebí (od západu zemi částečně chrání Východní Karpaty), a také rozmanitosti a úrodnosti půdy, tu lze pěstovat téměř všechny odrůdy vinné révy; a díky pracovitosti obyvatelstva, zde vznikají originální jakostní, odrůdová, archivní a šumivá vína. A právě zemědělství je nadějí pro budoucnost této země.

wine-980218_960_720

Moldavská vinařská tradice sahá až do dob říše Římské, již tehdy se moldavské víno vyváželo. Počátkem 19. století sem byly importovány některé klasické francouzské odrůdy vinné révy, jimž se v moldavských podmínkách začalo náramně dařit. A jak by také ne, vždyť Moldávie leží na stejné rovnoběžce jako Burgundsko a Bordeaux!

Dnes je v Moldávii více než 130 vinařství, největší z nich je Cricova, FCPAsconi, Imperial Vin, Cimislia, Barza-Alba, Migdal-P, aj. Počet vinic je tu stejný jako v Německu či v Jižní Africe a 3x víc než v Rakousku. Vývoz vína v přepočtu na jednoho obyvatele je nejvyšší na světě.

wine-504494_960_720

A nejen to. Kuriózní jsou moldavské vinné sklepy Cricova. Jedná se o vytěžené vápencové doly, které poskytují optimální prostředí pro uskladnění vína – uloženo je tu přes milion ročníkových lahví a své produkty zde skladují i jiné země. Tyto vinné sklepy, spolu s nekonečnými přilehlými vinicemi s dokonale zapěstovanými keři vinné révy, tvoří doslova vinařský ráj.