Co víme o písku do bazénové filtrace

Je to křemičitá sloučenina – křemičité horniny patří k nejrozšířenějším na celé planetě a křemík je velmi důležitý prvek i v lidském organismu, například dbá o pevnost a elasticitu naší pokožky. Dostatek křemíku ve stravě se podílí i na jejím mladistvém vzhledu a dá se předpokládat, že lidé, kteří pomaleji stárnou a vypadají ve svých padesáti letech o dvacet let mladší, že to s křemíkem úzce souvisí. Písek do bazénové filtrace je tedy křemičitý písek, rozdrcený do velmi jemné frakce.

písečná poušť

Jemná frakce s ostrými hranami – chcete-li provozovat bazénovou pískovou filtraci, musíte do ní nasadit písek o určité velikosti zrn. Filtrace vám nebude fungovat, pokud například popadnete lopatu a vydáte se s ní na stavbu, kde se v míchačce mísí beton, tam jsou pochopitelně stavební písky velmi heterogenní a pro filtraci zcela nevhodné. Filtrační písek mívá zrnka téměř stejná, obvykle mezi 0,6 a 1,2 mm, a každé zrníčko musí mít ostré hrany. To je podmínkou, aby se mezi zrnky zachytávaly nečistoty. Časem se však ostré hrany zbrousí (vlivem vodní eroze) a písek se musí vyměnit za nový.

hodinky v písku

Výměna písku v bazénové filtraci

K výměně filtračního písku dochází, dle využití bazénu a provozu bazénové filtrace, obvykle jednou za dva až tři roky. Zakulacené hrany zrn pak již propouští více nečistot, a to není žádoucí. Naštěstí je výměna písku velmi levná a není nutné kvůli tomu propadat nějaké skepsi a panice, ovšem zároveň to neznamená, že musíme nutně se starým pískem plýtvat a zbavit se jej vysypáváním do kontejneru s komunálním odpadem. Použitý filtrační písek se dá ještě využít pro mnoho účelů, například:

Do akvária – jako vnější okrasná vrstva substrátu pro akvarijní rostliny.

Jako ozdobný obsyp – jemný a světlý písek dobře vypadá na zahradě mezi skalničkami či jinými okrasnými rostlinami.

Pro provzdušnění trávníku – písek v kombinaci se zeminou dokáže provzdušnit trávník a zlepšit využívání živin, zejména z vody a hnojiv. Takto ošetřené trávníky lépe zvládají období sucha a silných mrazů.

Posypový materiál na chodník – nežli sůl, to raději písek. Nezničí vám obuv ani kalhoty a nebude agresivní vůči karosérii automobilů. A samozřejmě neškodí okolní vegetaci.