Jak se naučit šít

1. Výběr šicího stroje

Pokud chcete jen občas něco doma ušít a nechcete šít na zakázku, bude vám na šití bohatě stačit obyčejný šicí stroj, takzvaný rovnosteh. Jedná se o stroj, který ušije v podstatě všechny základní materiály, i ty pružné avšak šití nebude dokonalé, švy budou mírně nevzhledné a budou působit trochu neprofesionálně. Pokud chcete mít šití hezčí a perfektní, pak budete potřebovat ještě takzvaný overlock, který začištuje okraje a udělá šev pěkným. Šicí stroj si kupujte určitě u specialistů, kteří vám poradí a pomohou s výběrem.

2. Základní výbava

šicí stroj

Základní výbava na šití je stroj, nitě, kvalitní nůžky, páračka, špendlíky a látky. Co se látek týče začněte ideálně s pevným plátnem, na kterém natrénujete základ, naučíte se jednotlivé stehy a otočky. Jakmile tohle zvládnete, můžete přejít klidně na materiál pružný a postupně se naučit i s ním. Zkusit můžete třeba i softsheel, který je vhodnou látkou na věci, jako jsou bundy, funkční kalhoty či třeba vesty. Co se látek týče, kvalita se samozřejmě dost liší a podle toho se dost liší i ceny, za které můžete látky nakoupit. Na začátek vám bude stačit balíček zbytků látek, které často prodávají v galanteriích. Jsou levnější a najdete tam většinou všechny možné materiály od úpletů až k funkčním věcem jako je warmkeeper či třeba minky. Časem samozřejmě budete potřebovat i další věci, jako jsou zipy (i zipy v metráži), druky, průchodky. Vše nakoupíte postupně, až to budete potřebovat.

3. Pusťte se do toho

špendlíky

Teď už se můžete do šití bez problémů pustit, aniž byste museli mít strach že vám bude něco chybět. Od jednodušších věcí se postupně dostanete k těm složitějším, až budou vaše výtvory dokonalé. Každým zkaženým výrobkem budete blíže k dokonalosti. Chce to cvik, trénink a čas, než zvládnete všechny techniky a s vaším strojem si dokonale sednete. Takže s chutí do toho a půl je hotovo.