Jaký vysavač si zvolit?

Vysavačů je více druhů a zvolit si ten správný není vůbec jednoduché. Je rovněž důležité dívat se i na cenu. Pokud máte neomezený rozpočet, můžete si dovolit ten nejdražší, ale většina lidí obrací každou korunu. Vysavače se obecně dělí do čtyř kategorií:
–        Sáčkové
–        Bez sáčku
–        Tyčové
–        Roboti
robot vysavač

Vysavače se sáčkem

Sáčkové vysavače jsou klasika, která s námi bude ještě hodně dlouho. Jsou poměrně levné a svou práci vykonávají obvykle dobře. Jejich největší slabinou jsou samozřejmě sáčky. A to nejen kvůli tomu, že je potřeba je jednou za čas vyměnit, ale také ze zdravotních důvodů. Vždy po úklidu je nutné obsah sáčku vyprázdnit, což se takřka nikdy neobejde bez trochy toho kašle. Vdechování špíny, které jste se ještě před chvíli pracně zbavovali, je tak velkým mínusem pro stroje využívající sáčky.
starý vysavač

Vysavače bez sáčku

Vysavače, které místo sáčku mají nádobu, jsou mnohem lepší, alespoň co se týče hygieny. Navíc ve většině případů mají atraktivnější design. Také však obvykle stojí o něco více. Ovšem i tento typ vysavačů musíte jednou za čas „vysypat“. A ani zde se to většinou neobejde bez kašle. Navíc je potřeba nádobu důkladně vymýt, což je také práce navíc. Nemusíte to však dělat po každém luxování. Bohatě postačí nádobu vysypat, až bude minimálně z poloviny plná.

Tyčové vysavače

Tyčové vysavače jsou nejefektivnější ze všech. Vzhledem k tomu, že jsou vybaveny akumulátorem, můžete s nimi vysávat i na místech, kde není připojení k elektrickému proudu. Hodí se například při čištění auta. Jejich nevýhodou je však poměrně nízký výkon, takže k velkému úklidu se příliš nehodí.

Roboti

Roboti, nebo také robotické vysavače, sice už nepatří mezi kuriozity, ale k dokonalosti mají daleko. Hlavně levné typy mají naprogramováno několik pohybů, které při vysávání střídají. Tento způsob ale není příliš efektivní. Mnohem lepší jsou roboti se senzory, díky kterým je jejich práce přeci jen mnohem účinější. Jsou ale o poznání dražší.