Ojeté? Nebo dobře zajeté?

Koupit ojeté auto je spíše otázka lidská. Jsou auta, která jejich majitel příliš neprovozoval, nejezdil s nimi mnoho a na druhou stranu se s pečlivostí věnoval pravidelné údržbě a servisu. Auto, takového odpovědného majitele je radost koupit, bez ohledu na jeho stáří. Solidně udržované auto může mít nájezd i hodně přes 300 tis. Km nebo může být starší i 20 let. Přes jeho věk a nájezd kilometrů může posloužit ještě dost dlouho, a to bez závažných poruch.
mustang auto
Běda, ale když natrefíte na nějakého „vykuka“ Auto před prodejem vyleští, napustí všechny pryže a těsnění kolem dveří, ale co je nejhůře, přetočí počítadlo kilometrů. Takové detaily jako visačky v motoru odkazující na poslední výměnu oleje a rozvodů, nemůžete brát moc vážně. Nejhorší na věci je, že tihle kšeftaři mají tak přesvědčivé vystupování, že si snadno získají vaši důvěru.
Jak tedy postupovat při koupi ojetého vozu? Zřejmě jednoznačné doporučení je pořízení auta v nějakém autobazaru. Podnikatel, provozující autobazar, může být rovněž neseriózní, nic méně se před vámi v případě reklamace nemá kam schovat. Máte šanci si na něj stěžovat u České obchodní inspekce, případně podat na něj podnět u Finančního úřadu. Zkrátka vyvinete na něj patřičný nátlak. Když koupíte auto na ulici, může se pak jeho prodejce před vámi všelijak schovávat a mnoho s reklamací nepořešíte.
Základ, z hlediska dnešní legislativy je nechat si potvrdit skutečný stav najetých kilometrů. Buď vám prodejce vystaví seriózní potvrzení, ve kterém uvede, že stav km na počítadle podle odpovídá skutečnosti, nebo si při zkušební jízdě zajeďte do servisu či na STK a stav km si nechte prověřit.
Potvrzený stav najetých km je důležitý pro odvození skutečného stavu vozu a rovněž pro případ, že časem se rozhodnete toto auto prodat. Ze zákona jste totiž vy, jako majitel, odpovědný za správnost údaje na tachometru. Postih může být i v rovině trestně právní.
4x4 mitsubishi
Teprve až budete vědět, že údaj o najetých kilometrech je relevantní, se začněte věnovat ostatnímu technickému stavu vozu. Buďte důkladní. Reklamace při prodeji ojeti jsou možné, ale opravdu se z těžka vyřizují. K nákupu vozu si proto přiveďte zkušeného mechanika. Vyplatí se vám.