Množství usazenin na dně
Při plánování nákupu bazénového vysavače se řiďte vlastní intuicí. Sledujte, kolik nečistot se v průběhu dne nebo týdne usazuje na dně, a o jaký typ usazenin jde. Je jich mnoho a převažuje pyl a prach, který tvoří mazlavý jíl? Nebo se v něm nahromadí mnoho listů ze stromů, hmyzu, stébel travin? Podle množství znečištění preferujte typ, jestliže usazenin není mnoho, postačí docela jednoduchý ruční bazénový vysavač.
Velikost nádrže
Velkou roli hraje také velikost bazénu. Pro běžné menší nádrže určené spíše pro relaxaci a odpočinek o rozměrech kolem 4 metrů v průměru postačí manuální přístroj. Čištění nezabere tolik času a výrobek pořídíte v řádu stovek korun. Jediný omezující faktor je v tomto případě délka hadice připojené k bazénové filtraci a pochopitelně strávený čas. Ruční vysávání se připojuje přes lapač nečistot (skimmer) a využívá sacího tlaku vodního čerpadla. Nečistoty putují do filtrační patrony, kde se zachytávají v křemičitém písku nebo zeolitu.
Pro velkoobjemové nádrže se příliš ruční vysávání nehodí, je to velmi pracný způsob, jak udržet kapalinu křišťálově čistou. Zde bychom měli nasadit poloautomatiku nebo zcela automatický přístroj.
Poloautomatické technologie pracují na principu rozechvělé membrány se sací hlavou, která se po dně pohybuje samočinně, přičemž je zařízení připojeno opět k filtraci a využívá její sací výkon. Výhodou je snadná obsluha, rychlost vysávání a poměrně příznivá cena, která se pohybuje kolem 10 tisíc korun.
Automatické čištění
Existují ovšem i komfortní výrobky, naprosto bezobslužné. Většinou se uvádí do provozu v noci, aby v průběhu dne byl bazén připravený k využívání. Mívají svou vlastní filtraci i pohon, jsou vybavené mnoha čidly, která monitorují skutečný stav povrchu dna. Za každý takový luxus se ale platí a ceny těchto automatů se pohybují již v jiných cenových kategoriích, leckdy přesahujících 100 tisíc korun.