Můžeme uspíšit proces klíčení citrusů?

Kdo by netoužil po tom, utrhnout si ze stromu vlastní šťavnatý čerstvý pomeranč. Máme tu dobrou zprávu: pro tento zážitek již nemusíte jezdit do tropů, nýbrž jej můžete mít i doma v obýváku. A věřte, že se máloco vyrovná chuti čerstvě utrženého plodu.

různé druhy citrusů

Je samozřejmě možné koupit již vzrostlou rostlinu. Má to několik výhod: budete vědět, co přesně vám tam vyroste, a nebudete muset čekat na první plody. Na druhou stranu mít ze semínka vypěstovaný stromek je něco, čím je skutečně možné se chlubit.

Jak tedy začít? Stačí si přinést domů koupený plod oblíbeného druhu. Je celkem jedno, jestli půjde o pomeranč, mandarinku, kumquat nebo jiný typ. Oloupejte jej, vyndejte z něj semínka a s dužinou naložte podle chuti – například ji snězte. Jen pozor na to, ať nekoupíte bezsemennou variantu. Tam byste moc štěstí neměli.

Nyní tedy máte v ruce semínka, a je potřeba začít s procesem klíčení Naklíčeno. Máme několik možností. Asi nejjednodušší je dát semínka přímo do hlíny (ideálně speciálního substrátu pro citrusy), pravidelně zalévat a počkat, až se za pár měsíců objeví výhonky.

Musíme však počítat s tím, že cenou za jednoduchost je poměrně nízká klíčivost – jednoduše řečeno, většina jich nevzejde. Pokud vám to však nevadí a máte jich dost velké množství, pak směle do toho!

Nebo můžeme přírodě trochu pomoci. Prvním krokem je odstranění vrchní slizké vrstvy. Jemně ji oloupejte, ovšem dávejte dobrý pozor, ať nepoškodíte jádro pod ní. Tento krok není sice nutný, ale celý proces velmi urychlí.

Dále si připravte papírovou utěrku. Namočte ji a vyždímejte. Potom do ní zabalte semínka a vložte ji do igelitového sáčku. Ten utěsněte proti přístupu vzduchu a dejte na tmavé, teplé místo. Pravidelně kontrolujte, a okamžitě vyhoďte ta, která vykazují známky počínající hniloby. Po asi dvou týdnech uvidíte malé klíčky. Nyní již můžete přesadit malé sazeničky do vlastních květináčků.

oloupané i neoloupané mandarinky

Dále se o ně starejte jako o kteroukoliv jinou rostlinu. Jen mějte na paměti, že jsou poměrně náročné na živiny v půdě, je tedy dobré je občas přihnojovat. Zároveň nesnáší mokrou půdu a stání ve vodě.

Pokud však pěstujete od začátku, je na místě varování. Podobně jako například u jablek nevíte, co přesně vám vyroste. Z pomeranče vám klidně může vzejít grep! Naštěstí je tu možnost, jak mít jistotu.

Možná zjistíte, že z některých semínek nevyrůstá jen jeden výhonek, ale dva. To je u citrusů celkem běžné. Co je ale důležité vědět je to, že ten vyšší z nich je genetickou kopií mateřské rostliny. Víte tedy, že dostanete přesně ten plod, který jste zasadili! A to se vyplatí.