Ashwagandha je adaptogen


Adaptogenní byliny považují mnozí lidé na základě vlastní zkušenosti za velmi účinné přírodní léky, které nepůsobí pouze na jediný problém, ale zabírají komplexně. Komplexní záběr se také nazývá „synergické působení“, a to stěží můžete očekávat od syntetických preparátů farmaceutického průmyslu. Vtip je totiž v tom, že člověk doposud nedokáže syntetizovat a vytvořit účinný přípravek, který by dokonale zastoupil působení rostlin. Genetické inženýrství sice zaznamenalo určitý pokrok, ale stále se nikomu nepodařilo laboratorně vytvořit z řetězce DNA kupříkladu jabloň, která bude plodit zdravá jablka s obsahem všech složek, která se v jablku nachází.

Chceme-li tedy vsadit na úspěch bez vedlejších účinků léků, obraťme se do přírody, kde je k dispozici mnoho léčivých rostlin.

lávové kameny

Jak už bylo řečeno, Ašvaganda Energie života se řadí do kategorie adaptogenů, tedy rostlin, které podpoří organismus v potlačování vlivu stresu, především toho chronického. Stres totiž vyvolává bouřlivé hormonální extrémy a tím se přetěžují nadledvinky, přičemž také stabilně uvolňované stresové hormony (Kortizol, Adrenalin, Noradrenalin atd.) navozují nedostatek Serotoninu a Melatoninu. To vše vede k psychickým poruchám – depresím, agresivitě, nenávisti, sebepoškozování a dalším negativním projevům.

Ašvaganda je také nazývána jako Indický ženšen – obě rostliny mají totiž podobné účinky, Ženšen je znám hlavně v Tradiční čínské medicíně a Ashwagandha v indické Ájurvédě. A jak tedy tyto byliny působí?

adaptogenní byliny

Upravují hormony do tzv. hormonální rovnováhy, dodávají organismu energii, aniž by působily návykově podobně, jako třeba Kofein. O Kofeinu je známo, že má stimulační účinky, ale je to svým způsobem návyková látka, k metabolizaci spotřebuje mnoho hořčíku a nesmí se to s ním přehánět.

Ashwagandha vám dodá energii postupně a hlavně upraví vnitřní prostředí v organismu tak, aby fungoval přirozeně tak, jak to má zakódováno v DNA.