Děti a povinnosti

Děti by z tohoto článku asi nadšené nebyly, ale fakt je ten, že k plnění povinností se musí děti vést již od malička. Jak se říká, kujte železo, dokud je žhavé. Když budete dodržovat určitá pravidla, tak se děti naučí plnit si své povinnosti.

hrachové lusky

·         Začněte již od malinka

S povinnostmi pro děti je dobré začít hned od malička. Ideální začátek je kolem druhého roku, kdy by dítko mělo mít asi dvě povinnosti. Mělo by se jednat o jednodušší úkoly, třeba utřít konferenční stolek nebo si uklidit hračku. Začněte pomalu a pozvolna, nemůžete po dítku chtít, aby vše zvládlo hned. Postupně přidávejte náročnost povinností dítěte, nenakládejte toho na něj moc, aby bylo přepracované a neztrácelo motivaci. Motivace pro dítko je také velice důležitá. Pokud chcete dítko pozitivně motivovat, pak si zaznamenávejte na viditelné místo splněné povinnosti a odměnit můžete dítko třeba na konci týdne. Na odměně se můžete s dítkem dohodnout, tak aby bylo ještě víc motivované.
zápisky do bločku

·         Trvejte si na svém

Neustupujte od dohodnutých pravidel. Pokud budete neskutečně ustupovat, dítě si zvykne, že si ustoupení od podmínek „vymrčí“ a bude toho využívat. Jednodušší je pro vás jet nadále stejný režim, samozřejmě pokud dítko není nemocné.

·         Povinnosti musí mít všichni

Pokud chcete, aby dítko mělo nějaké povinnosti, pak dbejte na to, aby nebylo jediné, nebo aby někdo jiný z rodiny měl úlevy. Takže své úkoly musí mít viditelně maminka, tatínek i ostatní děti, nebo třeba babička s dědečkem. Kdyby mělo úkoly jen dítko, bylo by demotivované.

·         Vypracujte si plán

Nejlépe viditelný a srozumitelný i pro dítě. Tak aby v něm bylo zviditelněné kdo kdy má jaké povinnosti a jestli je splnil. Při výrobě plánu vám může dítko pomáhat a může to být váš společný projekt, u kterého se můžete pobavit. Nezapomeňte zviditelnit všechny děti i dospělé v rodině.