Samojed – půvabný pes střední velikosti

Velikost a stavba těla

Tento severský pes může dorůst až do výšky 56 cm a dosáhnout hmotnosti od 20 do 30 kg. Vzrůstem ho zařazujeme do vyšší střední velikosti. Samojed je statné postavy s rovnými končetinami a silnou hlavou ve tvaru tupého klínu. Typickými barvami samojeda jsou bílá a béžová.
bílý samojed

Povaha a temperament

Typickými povahovými vlastnostmi samojeda jsou čilost, přítulnost a přátelský vztah k lidem. Samojed se umí předvést velkým pracovním nasazením a skutečně působivou vytrvalostí.

Vhodné prostředí

Tento pes je tradičním severským tažným psem. Kdo ho chce chovat jako společníka, musí se postarat o dostatek pohybu. Ke každodennímu programu musí patřit dlouhé procházky v přírodě, které mu umožní odbourat energii. Samojed je považován za vysloveně přátelského k dětem a s přihlédnutím k jeho velké přítulnosti je vhodným psem do rodiny.

Původ

Psy tohoto druhu od nepaměti používali Samojedi, sibiřský kmen kočující po nejsevernější části Asie. Jejich psi uměli nejen táhnout saně, ale i vydatně pomáhat při lovu, držet pohromadě obrovská stáda sobů, i spolehlivě pohlídat skromný majetek. Koncem minulého století se dostali do USA i do Evropy.
samojed ve vdoě

Popis

Velmi atraktivní, mocný, ale přitom půvabný pes střední velikosti. Příznačným znakem jsou nepatrně zvednuté pysky v koutku tlamy, což vypadá, že se pes "směje". Tmavé oči mandlového tvaru, malé, vzpřímené trojúhelníkové uši. Tělo mírně obdélníkové, s hlubokým hrudníkem. Ocas při vzrušení stočený nad hřbetem, v klidu může být spuštěn. Srst neobyčejně bohatá a lesklá, s krátkou, měkkou podsadou a delší krycí srstí. Velikost: Ideální kohoutková výška psa je 57 cm, feny 53 cm. Váha psů 25-30 kg, fen 17-25 kg.

Využití

Původně saňový pes, který se dnes chová především jako rodinný společník a přítel. Důvodem je jeho mimořádně atraktivní vzhled a mírná povaha, jakož i menší "dravost" v zápřahu.

Zvláštní nároky

Přestože péče o srst není díky její kvalitě a jisté samočisticí schopnosti tak náročná, jak by se na první pohled zdálo, přece je pravidelné česání nezbytné. Mnoho lidí chová samojeda v bytě, ale jeho srsti lépe vyhovuje trvalý pobyt venku, ovšem při zachování stálého kontaktu s rodinou.